kopekler.gen.tr
köpek

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarRottweiler

Rottweiler, kökeni almanya olan bir koruma ve bekçi köpeği ırkıdır. Adı Almanya'nın Rottweil kasabasından gelir. Rottweiler, bilinen en eski köpek ırklarındandır. Geçmişi Roma imparatorluğu’na dayanır. Bekçilik ve sürü gütme özellikleri ile insanların yardımcısı olmuştur. Alp dağlarını aşan Roma ordularının sürülerini yönlendiren ve kafilenin korumalığını yapan köpeklerdir.

İri ve güçlü bir bedeni olan Rottweiler adaleli ve atletik bir ırktır, geniş bir kafaya ve yuvarlak bir alına sahiptir. İyi gelişmiş çenelerindeki dişler makas ısırışı ile kapanır. Irkın iyi huy ve sadakatinin ifadesini yansıtan gözleri koyu renklidir. Sakin, Dengeli, itaatkar, cesur ve kolay eğitilir yapıdadır. Sadece efendisi, ailesi ve korumakla yükümlü oldukları saldırıya uğradığı zaman oldukça vahşileşir. 

Rottweilerlar, sevgi dolu, sadık, son derece akıllı ve yaygın görüşün aksine oldukça duygusal bir köpeklerdir. Bu köpeklerin, sahipleriyle oldukça özel ve yakın ilişkileri sebebiyle tam anlamıyla insancıl bir ırk olduklarını söyleyebiliriz. İnsancıl olduklarından bahsetsek bile şunu da söylemeliyiz ki; Rottweiler  beslemek herkes için pek uygun olmayabilir.

Bir Rottweiler yavrusu bir dizi sorumluluğu da beraberinde getirir. Böyle bir köpek yanlış ellerde son derece tehlikeli bir silaha dönüşebilir. Bu ırk nispeten yavaş olgunlaşan, dik başlı, son derece güçlü yapılı ve baskın davranışlar sergilemeye eğilimlidir. Bu Yüzden yavru seçimi, itaat eğitimi ve doğru sosyalleşme gibi noktalar oldukça önemlidir. Aslında tüm bu detaylar bütün köpek cinslerinin seçiminde oldukça önemli bileşenlerdir, ancak büyük boyutları ve müthiş güçleri düşünüldüğünde bu noktalar Rottweilerlar için çok daha hale geliyor.

Medyada ki kötü haberler ve Rottweilerların giderek artan kötü şöhretlerinin asıl sebebi, vicdansız yetiştirme uygulamaları ve Rottweiler sahiplerinin acemilikleri ve sorumsuzluklarıdır.

Rottweiler Özellikleri

Yavru rottweilerlar gerekli şartlara sahip olduklarında, oldukça anlayışlı, sakin, kararlı ve kendine güvenli olarak yetişirler. Onlar, çok cesur, zeki, eğitime istekli ve sevgi dolu arkadaşlardır.

İnsanlarla ilişkilerinde son derece gelişmiş olan Rottweilerlar sahipleriyle çok kuvvetli bağlar kurarlar ve yalnız kaldıklarında, izole olduklarında ve uzun süre sıkıldıklarında soruna neden olurlar. Kendilerini ailenin bir üyesi olarak düşündüklerinden bütün aile içi aktivitelere katılmaya can atarlar. Tüm Rottweilerların yaşadığı ortak bir sorun Ayrılık kaygısıdır.

Hareketli bir ırk olan Rottweilerları zinde tutmak ve mutlu hissetmelerini sağlamak için fiziksel ve zihinsel motivasyon uygulamak gereklidir. Tasmalı yürüyüşler ve itaat eğitimleri gibi aktivitelere bayılırlar.

Rottweiler

Bu aktiviteler sayesinde çiğneme, kazma, havlama ve uluma gibi istenmeyen davranışları önlemek mümkün olur.

Çoğu Rottweiler, insanlarave diğer hayvanlara karşı baskın davranışlar gösterir. Bu sorunlar, itaat eğitimi uygulamaları ve uygun köpek sosyalleşmesi tamamen önlenebilir ya da en düşük seviyeye indirilebilir. Tatmin edici ve sağlıklı sahip-köpek ilişkisi için erken yaşlarda eğitim uygulamalarına başlanmalıdır. Yavrular mükemmel birer bekçi köpeği olacaktır. Doğal yapıları gereği korumaya elverişli savunma köpekleridir.

Rottweilerların kötü şöhretlerinden biri de olgunluğa ulaşma sürelerinin yavaş olmasıdır. Tam olarak olgunlaşmaları genellikle iki yılı bulur. Aylar sürecek olan çiğneme, yavru dişlemesi, hiperaktif patlamalar gibi yaramazlıklara hazırlıklı olmak gerekir.

Rottweiler  Eğitimi

Rottweilerı eğitmek için harcanan zaman köpekle kurulacak sağlıklı ve yakın bir bağın geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için önemlidir. Birlikte zaman geçirmek, köpekle iletişim yollarını açar ve köpeğin takip edeceği kuralları ve sınırları belirlemeye yardımcı olur.

Birçok eğitim faaliyetinde son derece usta olan Rottweiler aynı zamanda bu faaliyetlere bayılır. Çalışkan bir ırk olan Rottweilerlar için itaat eğitimleri, zekalarını geliştirecekleri ve enerjilerini boşaltacakları mükemmel görevlerdir. 

Eğitim uygulamalarına mümkün olan en erken dönemde başlanmalıdır. İtaat eğitimleri kısa ve zorlayıcı olarak belirlenmeli, her zaman tutarlı ve olumlu pekiştirmeler yapılmalıdır. Eğitim sürecindeki sert komutlar ya da düzeltmeler istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Rottweilerlar şiddet içeren eğitim yöntemine ihtiyaç duymayan ve bu tür yöntemlerle eğitemeyeceğiniz son derece duygusal hayvanlardır. 

Ev içi eğitimi, doğru sonucu alabilmek adına ilk ve en büyük eğitimlerdendir. Kafes kullanımı, Rottweilerın evin altını üstüne getirmemesi için önemlidir. Rottweiler yavrusunun ev eğitim programına çabucak ve kolaylıkla alıştığını gözlenir. Eğitim sürecinde daima kararlı ve adil olmak, kendisinden neleri yapmasını istendiğini yavruya için basit ve net bir şekilde göstermek gerekir.

Rottweiler yavruları, son derece yaramaz birer minik canavar olabilirler. Bastırılmış enerji, kazma, çiğneme, uluma ve diğer yıkıcı davranışlar şeklinde ortaya çıkabilir. Bu problemler, yürüyüşler, itaat eğitimleri ve çiğneme oyuncakları ile azaltılabilir.

Tasmayı çekiştirme ve köpek dalaşması gibi Rottweiler sahiplerinin genellikle şikâyetçi olduğu diğer sorunların yok edilmesi de yine uygun sosyalleşme ve köpeği tasmalı ya da tasmasız kontrol edebilme eğitimleriyle mümkün olur. Yavruluk dönemi, köpeğin uygun liderlik eğitimiyle doğru yola sevk edilebileceği bir fırsat dönemidir. 

Yayınlanma Tarihi : 18.8.2016 14:52:11

Rottweiler Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Rottweiler"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Greyhound

Greyhonud, anlam olarak tazı anlamına gelen bir sözcüktür. Greyhount köken olarak kökü antik çağlara dayanan kısa tüyleri olan bir tazı köpeği türüdür, tarihte avcıların avladıkları hayvanları yakalamak için en çok tercih ettiği b...

Scottish Fold

Scottish Fold, genellikle gri renkte olup 1961 yılında bir İskoçya'lı çiftçi tarafından keşfedilen kedi ırkının genel adıdır. Diğer ırklarda farklı bir kulak yapısına sahip olmaları ile bilinirler. Kulak kıkırdağında oluşan bir mu...

Collie

Collie, genellikle iskoçların çoban köpeği grubu olarak bilinirler. Bir kaç türü daha vardır. Collie ismi iskandinav dillerinden gelen özel bir isimdir. O dönemdeki köpeklere de çok sıklıkla ingilizce isimler verilmiştir ve bunlar...

Köpek Bakımı

Köpek bakımı, köpeğinizi aldığınızda, onu evinize getirdiğiniz andan itibaren başlayacaktır. Bunun sorumluluğu tamamen size aittir. Öncelikle köpeğinizi ev ortamında bakacaksanız, onun kendisini rahat ve güvende hissetmesine yardı...

K9 Köpekleri

K9 köpekleri, günümüzde evcil olarak beslenen türler arasında en çok rağbet gören bir ırktır. Çok uzun zamanlardan beri sadece ülkemizde değil diğer birçok ülkede K9 köpekleri, eğitilerek polis köpeği olarak kullanılmaktadır. K9 k...

Alman Kurdu

Alman Kurdu isminden anlaşılacağı üzere atalarının çıkış yerinin Almanya olduğu cins bir köpektir. Başka bir ismi alman köpeği olarak geçmektedir. Yetiştirmesi bakımından popüler olan bu köpek emniyet güçleri tarafından sık sık ku...

Çoban Köpeği

Çoban Köpeği, İnsanoğlu tarihi boyunca köpeklere çok fazla ilgi duymuş ve onların gücünden yararlanmak için dönemin şartlarına göre onları eğitmişlerdir. Bu eğitim dönemin ihtiyacına göre olmakla birlikte çoğu zaman insanoğluna hi...

Newfoundland

Newfoundland; bilinen üst sınıf bir köpek ırkıdır. Newfounland genetik olarak büyükçe iri cüsseli ve özellikle siyah renk bir köpek cinsidir. Bu ırk köpekler Newfoundland ve labrador bölgeleri kıyılarında yetişen ve adını da bu co...

Pomeranian

Pomeranian, dik kulakları ve sivri burnu ile çok tatlı bir köpek türüdür. Daha çok bir oyuncak köpeği andıran yüzü ve badem şeklindeki koyu, renkli gözleri ile öne çıkmaktadır. Burnu siyah veya kendi kürkünün rengindedir. Sırtında...

Arjantin Dogo

Arjantin Dogo, Güçlü ve büyük ebatlarda bir köpek olan Arjantin Dogo, ülkemizde çok fazla yetiştirilmeyen ancak bazı kişilerin özel sempati beslediği ırklardan biridir. Atletik görüntüye ve kaslara sahip bu köpeklerin çeneleri g...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

köpek, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Aralık - 2017