kopekler.gen.tr
köpek

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarArjantin Dogo

Arjantin Dogo, Güçlü ve büyük ebatlarda bir köpek olan Arjantin Dogo, ülkemizde çok fazla yetiştirilmeyen ancak bazı kişilerin özel sempati beslediği ırklardan biridir. Atletik görüntüye ve kaslara sahip bu köpeklerin çeneleri güçlü ve dişleri sağlamdır. Dişleri makas şeklinde kapanır. Kulakları uzun ve kıvrıktır fakat çoğu kişi köpeklerinin kulaklarını kesip dik bir şekilde kalmasını sağlar. Kesik kulakları köpeğe olduğundan çok daha sert bir ifade verir. Kahverengi yada ela renk gözlere sahiptirler. Burunları siyah renktedir. Genişçe ve derin bir göğüs alanına sahip olup genelde beyaz renkli, oldukça sık ve kısa tüyleri vardır. Kuyrukları uzundur.

Arjantin Dogonun Özellikleri

Arjantin Dogo harika bir bekçi köpeğidir. Aşırı şekilde ailesine bağlıdır. Oldukça akıllı olan Arjantin dogoların genelde çocuklarla arası iyidir. Dominant bir sahip ister ve eğitilmeye yatkındır. Kurallara uyum gösterir. Yetişkin köpeklerde asabi davranışların ortaya çıkabilir. Genellikle saldırgan değillerdir ancak uyarma ve meydan okuma gibi durumlarda her köpek gibi Dogolar da saldırganlık hali gösterir. Ajantin Dogo herkese uygun bir köpek olmayabilir. Geçmişten günümüze uzun zaman avcılık konusunda bu köpekten faydalanılmıştır. Yavru diğer köpek ırklarında olduğu gibi uygun eğitim almalıdır. Diğer köpeklerle beraber beslenirse iyi anlaşabilir ancak yalnız büyüyen Dogolar sonradan birbirleriyle anlaşamazlar. Son derece önemli olan sosyalleşme eğitimine küçük yaşlarda başlanmalıdır.

İhtiyaç duyduğu egzersiz için küçük bir alanda bile yaşayabilen Arjantin Dogo bahçeli evde mutlu olacaktır. Ancak apartmanda beslenmeye de elverişli bir köpektir. Eğer bahçede bakılacaksa soğuk havalarda kapalı bir mekana alınmalıdır. Kısa tüylü olan Dogoların ılıman iklimlerde yaşamaları daha uygundur. 

Arjantin Dogo son derece az sağlık problemi yaşayan güçlü bir ırktır. Avcılık özelliklerini kaybetmemesi için her gün egzersiz ihtiyacı giderilmelidir.

Arjantin Dogo Bakımı 

Bu köpeklerin bakımı kolaydır. Tüylerinin kısa olması büyük avantaj sağlar. Irkına özel kötü bir kokusu yoktur ve oldukça temizdir. Tırnak temizliğinin iyi yapılması gerekir. Orta düzeyde tüy dökme problemi vardır.

Arjantin Dogonun kökeni 

1920'li yıllarda Nores Martinez tarafından Arjantin'de bekçi  ve av köpeği olarak geliştirilmiştir

Arjantin Dogo

Güney Afrika'ya dayanan kökleri vardır. Dogo ırkının soyu tükenmiş olan Alona isimli ırka dayandığı düşünülmektedir. Köpeğin saf özelliklerini alabilmesi için Nores Martinez yoğun şekilde çalışmış fakat Irkın kayıtlara geçmesi 1973 yılını bulmuştur. Avusturya'ya 1978 tarihinde getirilmiş Avrupa’da tanınması bu tarihten sonra olmuştur. 

Arjantin Dogonun melezlemesinde kullanılan ırklar

  • Cordoba Dövüş Köpeği Arjantin'de çevik ve güçlü bir köpek olmasından dolayı avlarda kullanılırdı. Melezlemedeki temel ırktır.
  • İngiliz Pointeri o yıllarda Avrupa'nın en yaygın karasal av köpeğidir. Koku alma duyusunu Arjantin Dogo'ya aktarmıştır. Bu yüzden ki Dogolar benzer ırklardan daha iyi bir koku alır.
  • İrlanda Kurt Tazısı Dogoya av güdülerini ve hızını miras bırakmıştır.
  • Bullterrier bu melezleme çalışmasındaki tek terrier ırkıdır. Dogo'ya kattıkları ise inatçılık ve korkusuzluk özellikleridir.
  • İngiliz Bulldog'un gözü pek ve güçlü bir karaktere sahip oluşu, yere sağlam basışı, melezlemede yer almasını sağlamıştır.
  • Dogue de Bourdeux (Fransız Mastifi, Bordo Mastifi,) Dünyanın en güçlü çeneye sahip ırklardan olan bu ırk, Dogoya çene gücünü katmıştır.
  • Danua (Great Dane, Alman Mastifi), cüssesi nedeniyle avcıların Dogolardan önce büyük avlarda kullanılıyordu. Dengeli görünümü ve cüssesi ile Dogo ırkının bir parçası olmuştur.
  • Boxer  ise köpeği fiziksel değil zihinsel olarak güçlendirmek için kullanılmıştır. Sahibine bağlılığı ve canlılığı nedeniyle melezlemede yer almıştır.
  • Pirene Dağ Köpeği, avcı tarafından farkedilebilmesi için gerekli olan parlak beyaz tüy rengini Dogoya kazandırmıştır.

İspanyol Mastifinin de bu melezlemede olduğu Bazı kaynaklarda geçse de muhtemelen bu bilgi hatalıdır. Cordoba Dövüş Köpeği zaten yerli köpeklerle İspanyol Mastifinin çiftleşmesi sonucu oluşan melez bir ırktı.

Dövüş köpeği olarak kullanılan dogoların karakterinde büyük değişiklikler olmuştur. Arjantin Dogo Türkiye’de ve Birçok Avrupa ülkesinde yasaklanan köpekler sınıfındadır.

Yayınlanma Tarihi : 24.8.2016 12:29:40

Arjantin Dogo Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Arjantin Dogo"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Greyhound

Greyhonud, anlam olarak tazı anlamına gelen bir sözcüktür. Greyhount köken olarak kökü antik çağlara dayanan kısa tüyleri olan bir tazı köpeği türüdür, tarihte avcıların avladıkları hayvanları yakalamak için en çok tercih ettiği b...

Scottish Fold

Scottish Fold, genellikle gri renkte olup 1961 yılında bir İskoçya'lı çiftçi tarafından keşfedilen kedi ırkının genel adıdır. Diğer ırklarda farklı bir kulak yapısına sahip olmaları ile bilinirler. Kulak kıkırdağında oluşan bir mu...

Collie

Collie, genellikle iskoçların çoban köpeği grubu olarak bilinirler. Bir kaç türü daha vardır. Collie ismi iskandinav dillerinden gelen özel bir isimdir. O dönemdeki köpeklere de çok sıklıkla ingilizce isimler verilmiştir ve bunlar...

Köpek Bakımı

Köpek bakımı, köpeğinizi aldığınızda, onu evinize getirdiğiniz andan itibaren başlayacaktır. Bunun sorumluluğu tamamen size aittir. Öncelikle köpeğinizi ev ortamında bakacaksanız, onun kendisini rahat ve güvende hissetmesine yardı...

K9 Köpekleri

K9 köpekleri, günümüzde evcil olarak beslenen türler arasında en çok rağbet gören bir ırktır. Çok uzun zamanlardan beri sadece ülkemizde değil diğer birçok ülkede K9 köpekleri, eğitilerek polis köpeği olarak kullanılmaktadır. K9 k...

Alman Kurdu

Alman Kurdu isminden anlaşılacağı üzere atalarının çıkış yerinin Almanya olduğu cins bir köpektir. Başka bir ismi alman köpeği olarak geçmektedir. Yetiştirmesi bakımından popüler olan bu köpek emniyet güçleri tarafından sık sık ku...

Çoban Köpeği

Çoban Köpeği, İnsanoğlu tarihi boyunca köpeklere çok fazla ilgi duymuş ve onların gücünden yararlanmak için dönemin şartlarına göre onları eğitmişlerdir. Bu eğitim dönemin ihtiyacına göre olmakla birlikte çoğu zaman insanoğluna hi...

Newfoundland

Newfoundland; bilinen üst sınıf bir köpek ırkıdır. Newfounland genetik olarak büyükçe iri cüsseli ve özellikle siyah renk bir köpek cinsidir. Bu ırk köpekler Newfoundland ve labrador bölgeleri kıyılarında yetişen ve adını da bu co...

Pomeranian

Pomeranian, dik kulakları ve sivri burnu ile çok tatlı bir köpek türüdür. Daha çok bir oyuncak köpeği andıran yüzü ve badem şeklindeki koyu, renkli gözleri ile öne çıkmaktadır. Burnu siyah veya kendi kürkünün rengindedir. Sırtında...

Arjantin Dogo

Arjantin Dogo, Güçlü ve büyük ebatlarda bir köpek olan Arjantin Dogo, ülkemizde çok fazla yetiştirilmeyen ancak bazı kişilerin özel sempati beslediği ırklardan biridir. Atletik görüntüye ve kaslara sahip bu köpeklerin çeneleri g...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

köpek, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Aralık - 2017